Unser Aventinus, ett mastigt veteöl
I helgen käkade vi inte bara en rejäl middag utan provade lite öl också. En av de öl som en polare tog med sig att dricka efter maten var Schneider Weisse‘s TAP6 Unser Aventinus. Jag får erkänna att jag inte hade någon som helst koll på denna öl och därför inga förutfattade meningar om huruvida den skulle falla mig i smaken.
Ölen är mörk, söt, rund och god i smaken. Ingen nämnvärd beska och man känner inte heller av den relativt höga alkoholhalten (dryga 8%) i smaken. Riktigt godis.
Skummet är hyfsat krämigt i konsistensen och färgen är mörkt kolafärgad, vilket man delvis kan känna av, även i smaken.
Ölet är en så kallad ”doppelbock” (en dubbel bockbier) och är i de flesta fall ett mörkt öl med en alkoholstyrka som sträcker sig mellan 7 och 13 procent.
Producentens egen beskrivning:
”Djup och komplex – för härliga och avkopplande stunder vid öppna spisen.
Det idealiska tillbehöret för en rejäl grillad köttbit, vilt och även fruktiga chokladdesserter.
Äldsta vete doppelbocken i Bayern.
Sedan 1907.”
Pris på Systembolaget (nr 1631) 50 cl: 24:50 kr
Övrigt:
Ölet är ett veteöl från tyskland och är en av Schneider Weisse’s mest prisbelönta sorter. Den har vunnit priser i bland annat World Beer Cup och tog senaste i år hem guldet i Australian International Beer Awards.
Kort och gott ett riktigt klipp på bolaget.
Skriv ut artikeln | Det här inlägget postades av Adam den 2010/11/18 klockan 06:35, och ligger i kategorin Dryck, Öl. Du kan följa alla svar på detta inlägg via RSS 2.0. Du kan lämna en kommentar eller skapa en trackback från din egen sida. |
ungefär 10 år sedan
Mycket fin öl! Än av de bättre veteölen om man frågar mig. Fast jag skulle nog inte ta denna till mat utan njutit av den efteråt istället.
Läste i Maltesen att denna öl lämpar sig väl till att lagras i ett eller två år.
Ett tips på en annan riktigt fin veteöl är Bögdal Hvede. Den är nog den bästa veteölen jag druckit. Rekommenderas starkt!
ungefär 10 år sedan
Bra feedback. Jepp, vi undvek att dricka ölen till maten också.
Ska kolla upp Bögdal Hvede.
ungefär 10 år sedan
Skönt att du går in utan förutfattade meningar för en gångs skull.
ungefär 10 år sedan
En under medelmåttig smaksensation. En veteöl som inte smakar som en veteöl sig bör. Som Marcus skriver ska den lagras i ett till två år för att bli drickbar så där diskvalificerar den sig helt.
ungefär 10 år sedan
Najs beer indeed
ungefär 10 år sedan
Som om man skulle vilja att skummet var krämigt. En hint! Är det krämigt så är det inte ett skum med andra ord det är en öl med kräm på. Låter sådär.
ungefär 10 år sedan
Mattias, du kan ju testa Schneider Weisse Tap 1. Den är nog mer en veteöl i din smak, d.v.s. mer som Fransizkaaner.